31 Mayıs 2010 Pazartesi

Heysel'in üzerinden geçen 25 yıl..29 Mayıs 1985.

Avrupa futbolunun en güzel organizasyonu Şampiyon Kulüpler Şampiyonası'nın finali.
Hani şimdilerde Şampiyonlar Ligi altında tam bir endüstri haline gelen kupaların kupası. Coşku dolu bir geceye tanık olacağımız sevinciyle televizyonun karşısında yerimi aldığımda henüz 10 yaşında bir çocuktum. Ancak o gün şahit olduklarım, futbola bakış açımı ebediyyen değiştirdi.

İngiliz holiganizminin doruklara ulaştığı o kanlı gün; maç öncesi olan olaylarla tarihe geçti. Her zamanki gibi içen ve sarhoş olan bir grup İngiliz holiganı İtalyan taraftarlara saldırdı ve kaçmak isteyen taraftarların yıkılan stat duvarının altında kalması sonucu o kanlı gecede 39 kişi hayatını kaybetti.

Bazı enstantaneler vardır ki, zihinlere kazınır ve gözünüzün önünden gitmez. Sahaya atlayan bir İngiliz taraftarının yerdeki devasa büyük taşı alıp İtalyan bir taraftara atması; tam başından vurarak öldürmesi aradan geçen 25 yıla rağmen hiç gözümün önünden gitmiyor. Ölüler büyümez. O hiç büyümeyecek kıvırcık saçlı İtalyan taraftar, basit ve zevkli bir oyunun karanlık yüzünü gösteren bir ikon, bir utanç abidesi olarak hafızalardan asla silinmeyecek. Bu faciaya ait birçok fotoğraf ve video görüntüsü var ama inanın paylaşmak içimden gelmiyor...

Ne gariptir ki onlarca kişinin öldüğü bu futbol katliamının olduğu gece, UEFA bu maçı ısrarla oynatmak istemiş ve bunu başarmıştır da. Olaydan etkilenen futbolcuların sahaya çıkmak istemeyişlerine, boş tribünlere ve gece yarısını aşmış saate rağmen ısrarla oynatılan bu maç ne kazananı sevindirmiş ne de kaybedeni hüzünlendirmişti. Maçın penaltıdan atılan tek golünün sahibi Platini, yıllar sonra UEFA Başkanı olarak 25 yıl sonraki anma töreninde hala o gecenin trajedisini ilk günkü gibi yaşıyor gibiydi.

Tarihe Heysel Faciası olarak geçen bu dönüm noktası maç, holiganizmle mücadelede ise yeni bir başlangıç oldu. İngiliz takımları 5 er yıl, Liverpool ise 8 yıl herhangi bir Avrupa Kupası müsabakasından men edildiler. Stadın ismi ise; o karanlık geceyi unutmak istercesine "Kral Baudouin" stadı olarak değiştirildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder